Disaster Recovery - BOYUT-BIM - İşletmeniz İçin Güvenilir Çözüm Ortağınız
Disaster Recovery

İş sürekliliğiniz için her zaman verilerinizi korumanız ve sistemlerinizin kesintisiz olarak çalışmasını sağlamanız gerekmektedir. Yüksek riskli bir ortamda aksaklıklar kaçınılmazdır, ancak işletmeniz kesintileri göze alamaz, yaşanan kayıplar, şirketlerin iş süreçlerini durdurma seviyesine getirirken bu durum itibar ve gelir kaybı olarak geri döner.

Her an aktif bir dünyada kesintinin her saniyesi önemlidir. Disaster Recovery iş sürekliliği oluşturan en önemli parçalardan biridir.

Disaster Recovery Nedir : Her türlü doğal felaket,(sel, deprem, kasırga), insan faktörleri (hırsızlık, sabotaj), donanım veya çevresel faktörler (data kaybı yaratan teknik problemler yada yangın gibi olaylar) nedeni ile çalışma sürecinin kesintiye uğraması veya data kaybı yaşanması gibi sonuçlarda, sistemin veya dataların tekrar çalışabilir hale getirilmesi için izlenen prosedür, sistem ya da sürece verilen isimdir.

Biz ne yaparız?

- Şirketinize özel çalışma sonucu, felaket kurtarma yönetim planının amaç ve kapsamı belirlenir

- İşletme IT altyapısına en uygun felaket kurtarma çözümleri belirlenir

- Kritik sunucu sistemleri ve operasyon kurtarma öncelikleri tespit edilir

- Olası felaket senaryoları ve kesinti problemleri belirlenir

- Kurtarılması gerekli bilgi tesbiti sonrası bilgiler iki farklı lokasyona kopyalanır

- Şirket ile Boyut-bim Data Center arasındaki bağlantı, özel oluşturulmuş sertifika ile koruma altına alınmış, internet ortamından yalıtılmıştır

- Şirket ile BOYUT-bim DataCenter arasında donanımsal firewall ile bağlantı güvenliği sağlanmaktadır.

- BOYUT-bim DataCenter ile Türkcell Data Center arasında Gigabit hızında Metro İnternet noktadan noktaya bağlantı sağlanmaktadır.

- Sunucuların yedekleri günlük olarak yedeklenir

- Transfer edilen tüm datalar cripto algoritması ile şifrelenerek saklanmaktadır.

- BOYUT-bim Data Center’a alınan bilgiler, müşterilerin talepleri doğrultusunda kasetlere yedeklenebilmektedir.

Replikasyon

Mail Server, Exchange Mail Server Cluster olarak Boyut-bim Data Center  ile senkronize olarak çalışır. Olağanüstü durumlarda  Boyut-bim Data Center  üzerinden mail  server  çalışır hale getirilir. Kullanıcılar internetleri olduğu sürece mail alıp göndermeye devam edebilirler.

SQL Server, 1 saat geriden giderek Database kopyası Boyut-bim Data Center  üzerinde çalışır. Olağanüstü durumlarda 1 saat öncesi datalar, bir donanım sağlanarak sanal sunucu üzerinden  SQL database’i kullanan uygulama çalışır hale getirilir. Ya da Boyut-bim Data Center  üzerinden programın çalışması sağlanabilir. (Uygulamanın install edilmesi gerekir.)

Şirket File Dataları

Şirket Dataları Boyut-bim Data Center’a hergün transfer edilir,

Transfer edilen dataların veri bütünlüğü kontrol edilmektedir.

Periyodik olarak felaket kurtarma planı test edilir

Restore test işlemleri yapılabilir.

İhtiyaç doğrultusunda , istenilen bilgiye 7*24 erişim gerçekleştirilebilir